Projekt AVIA City stále žije, čeká na změnu územního plánu

21.07.2022

Více než 15 let čeká areál Avie, který svou rozlohou odpovídá polovině pražské Malé strany, na své oživení. Na prostranství bývalé továrny na letadla se v současnosti nachází pouze sklady a chátrající výrobní prostory. Projekt, který by brownfield proměnil v prosperující, občansky vybavenou, chytrou a zelení překypující čtvrť, čeká na změnu územního plánu. Proměna areálu byla schválena sousedními Čakovicemi a získala si podporu Magistrátu hlavního města Prahy, nyní zbývá vyjádření letňanské radnice.

Aby se mohly dát věci do pohybu, je potřeba změnit územní plán, který nyní počítá pouze s průmyslovým využitím areálu. Naší vizí je modernizovat Letňany a přinést infrastrukturu a zázemí pro plnohodnotný a pestrý život. Odien Real Estate na místě vybuduje komplexní městskou čtvrť AVIA City s rezidenčními a komerčními prostory s širokou občanskou vybaveností a s bezmála deseti hektary zeleně a parků, což přinese užitek nejenom budoucím, ale v prvé řadě stávajícím obyvatelům Letňan a Čakovic.

Místním se zároveň otevře dosud neprůchozí prostor, který usnadní život lidem z okolních čtvrtí a zlepší dostupnost městské hromadné dopravy. Projekt počítá i s chytrým řešením infrastruktury, především rozvoje dopravní sítě, která zlepší průjezdnost v čtvrti a nabídne také například prodloužení tramvajové tratě. Plány počítají i s revitalizací nádraží Čakovice a vybudováním lávky pro pěší, která propojí Letňany s Čakovicemi a ušetří místním až 20 minut jejich času.

Smlouva je na stole

S Magistrátem hlavního města Prahy a s dotčenými městskými částmi jsme předjednali podmínky a parametry smlouvy, prostřednictvím nichž jsou mimo jiné vyčleněny pozemky pro školy, školky a infrastrukturu. Aby mohla změna územního plánu proběhnout, je potřeba vyjádření ze strany Čakovic a Letňan. Zastupitelé Čakovic s plánovanými změnami souhlasili, nyní čekáme na verdikt letňanských zastupitelů.

V případě schválení bude výstavba trvat přibližně 15 až 25 let a bude probíhat po logických etapách. Spolu s přibývající zástavbou a novými obyvateli budeme přizpůsobovat a vytvářet novou občanskou a dopravní infrastrukturu, aby nedošlo k jejímu zahlcení. V areálu Avia se rovněž počítá s demolicí a sanací, ekologickým vyčištěním již zastavěného území a následně pak s vybudováním dopravní sítě.